Od 5-9 czerwca Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej przebywał we Francji
w Rouen, gdzie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Muzyki Sakralnej L’Inédit.
W drodze do Rouen chłopcy zwiedzili sanktuarium Michała Archanioła Mont Saint Michel na skalistej wyspie z zatoce św. Michała, którą z lądem stałym łączy 1800-metrowa grobla. Odwiedzili też w gminie Grainville-Langannerie cmentarz żołnierzy polskich poległych podczas walk o wyzwolenie Normandii, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Pomodllili się w sanktuarium św. Teresy w Lisieux oraz podziwiali unikatowe normandzkie klify w Etretat.
Festiwal to trzy koncerty: w piątek 7 czerwca limanowski chór zaprezentował polską muzykę XX i XXI wieku w kościele Saint Maclou, gotyckiej świątyni stworzonej jako miniatura katedry Notre Dame
z Paryża. Na koncert złożyły się utwory J. Świdra, M. Sawy, H. Botora, A. Koszewskiego, S. Szymańskiego, O. D. Kusza i innych. Jako akompaniator towarzyszyła nam Pani Edyta Lachor-Mitkowska. Na koncercie, oprócz melomanów francuskich, zaszczyciła nas duża grupa polskiej załogi żaglowca Daru Młodzieży z kapitanem Rafałem Szymańskim. Słuchacze zgotowali owacje na stojąco a nazajutrz byliśmy specjalnymi gośćmi Daru Młodzieży..
W drugim dniu festiwalu połączone chóry chłopięce polski, hiszpański i francuski, wykonały wspólnie, w katedrze w Rouen, utwory swoich narodowych kompozytorów. Dyrygenci kilka miesięcy wcześniej ustalili repertuar i przygotowywali swoje zespoły do wspólnej prezentacji. Podczas koncertu galowego dyrygowali przemiennie dyrygenci każdego z chórów oraz włoski kompozytor Angello Bernardelli, którego Missa Brevis oraz inne utwory miały wówczas światowe prawykonanie.
W niedzielę wszystkich nas czekało spektakularne wydarzenie. Co prawda Rouen leży daleko od morza ale co kilka lat gości najsłynniejsze żaglowce świata. Słynna Armada to jedna z największych imprez żeglarskich na świecie. Ten rok był szczególny, wszyscy świętowali 75. rocznicę lądowania wojsk alianckich w Normandii, więc Sekwaną spłynęły jednostki, które rzadko pojawiają się na wodach europejskich, a także repliki fregat XVIII-wiecznych. Poza 30 żaglowcami przybyły łodzie wycieczkowe, okręty wojenne, a nawet łodzie podwodne. Obok Daru Młodzieży przycumowały jednostki rosyjskie Siedow i Kruzensztern a także Mircea rumuńskiej marynarki wojennej, Shabab Oman II z Omanu, brazylijski Cisne Branco, żaglowiec szkolny marynarki Meksyku Cuauthemoc, francuski Belem i wiele innych.
I właśnie w niedzielę, 9 czerwca, o godz. 10:00 chóry festiwalowe uczestniczyły w uroczystej Mszy Żeglarzy, sprawowanej na nabrzeżu Sekwany, w otoczeniu pięknych fregat. Transmisję telewizji katolickiej TV KTO można było obejrzeć w Internecie. Jeszcze przed wspólną kolacją i wyjazdem do domu, limanowianie słuchali koncertu w wykonaniu hiszpańskiego chóru chłopięcego Escolania de l’Escurial.
Partnerami wyjazdu byli: Gold Drop Sp.z o.o. Limanowa i „Tymbark” MWS SP. z o.o. Sp.K.Tymbark
Zapraszamy do galerii zdjęć