W dniach 2-8.07.2014 Chór Chłopięcy Bazyliki MBB w Limanowej wyruszył do Francji, aby kontynuować cykl muzyczno-edukacyjny śladami Wielkich Polaków. W poprzednich latach chłopcy odwiedzili Ukrainę (Truskawiec, Lwów, Chocim, Kamieniec Podolski), Litwę (Wilno, Landwarów), Białoruś (Nowogródek, Kuropaty), Rosję (Smoleńsk, Katyń), Austrię (Wiedeń w 330 rocznicę Odsieczy).
Tym razem głównym celem był Paryż, miejsce schronienia Wielkiej Emigracji XIX wieku oraz Lyon – pamiętający bohaterskich polskich lotników z II Wojny Światowej.
Paryż zaczęliśmy zwiedzać oczywiście od Wieży Eiffla, potem był Luwr z najważniejszymi jego eksponatami, katedra Notre Dame, Bazylika Sacre Coeur, Łuk Triumfalny, kościół św. Magdaleny, Ogrody Tuileries, poza tym z autobusu widzieliśmy pozostałe znane zabytki, w tym związane z Polakami. Głównym celem była wizyta na cmentarzu Montmartre, na którym znajduje się 57 polskich grobów w tym 9 zbiorowych. Pochowanych jest tam 236 żołnierzy i oficerów wojsk napoleońskich, uczestnicy Powstania Listopadowego oraz członkowie Rządu Narodowego z tego okresu. Pochowany był też Juliusz Słowacki, którego prochy zostały później przeniesione na Wawel. Chłopcy zapalili znicze i polecili Bogu dusze zmarłych Rodaków.
Poza tymi atrakcjami chór służył śpiewem na mszach św. i dał koncerty w kościołach polskich: Wniebowzięcia NMP oraz św. Genowefy (patronki Paryża). W obu miejscach został niezwykle ciepło przyjęty, mowa również o pysznej kolacji:)
Drugim etapem był Lyon. Po zwiedzeniu klimatycznej starówki z surowymi, gotyckimi kamieniczkami przeplatanymi bogato zdobionymi renesansowymi budowlami oraz katedry św. Jana Chrzciciela chórzyści udaliśmy się na cmentarz wojskowy La Doua w Villeurbann. Pochowani są tam Francuzi, Belgowie, Brytyjczycy, Włosi oraz Polacy, w tym 24 lotników z II Wojny Światowej. Zapalenie zniczy i krótka modlitwa uzmysłowiły chłopcom trudną przeszłość naszej Ojczyzny.
W drodze powrotnej, jadąc Traktem Napoleońskim, Chór odwiedził niezwykłe sanktuarium w La Salette. Tam śpiewał na mszy św i dał koncert w obecności pielgrzymów z całego świata (m.in.z Filipin i Guadelupe) zakończony gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Śpiewając, uczestniczył też w nabożeństwie wieczornym prowadzonym w różnych językach oraz procesji z lampionami.
Ostatnim etapem podróży było Księstwo Monaco, „kąpiel” w Morzu Śródziemnym, potrójna burza na pałacowym dziedzińcu i powrót do domu.
Chórzystom towarzyszył zespół smyczkowy z PSM w Limanowej, prowadzony przez p. Renatę Biernat oraz p. Edyta Lachor. Obsługę fotograficzną i duszpasterską pieczę sprawował ks. Daniel Świątek, chłopcami opiekowali się członkowie zarządu. Historię i wszelkie ciekawostki o przemierzanych miejscach przybliżała pilotka p. Jolanta Nowak.
Partnerem przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski w Krakowie.