XL Międzynarodowy Kongres Pueri Cantores w Rzymie

26 grudnia rano rozpoczęła się nasza podróż do Rzymu na XL Kongres Pueri Cantores,  którego hasło brzmiało: Cantate spem vestram – Wyśpiewajcie waszą nadzieję. W Kongresie brało udział 127 katolickich chórów dziecięcych i młodzieżowych z całego świata (około 6000 uczestników).

Po drodze uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w Sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu. Nawiedziliśmy Asyż, a w nim Bazylikę Matki Boskiej Anielskiej, Bazylikę Św. Klary (gdzie zaśpiewaliśmy dwie polskie kolędy, przyjęte gromkimi brawami),  kościół upamiętniający rodzinny dom św. Franciszka i Bazylikę wzniesioną nad grobem Świętego.

27 grudnia, o godzinie 17.00, w tej to bazylice odbyło się dziękczynienie za beatyfikację dwóch polskich franciszkanów, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy ponieśli śmierć męczeńską w Peru w 1991 roku a 5 grudnia 2015 roku papież Franciszek ogłosił ich błogosławionymi. W dziękczynnej Mszy Świętej sprawowanej przez kilkunastu kapłanów, wśród nich także Polaków, wzięła udział duża liczba wiernych. Liturgię ubogacił śpiewem kolęd Limanowski Chór Chłopięcy, wyjątkowo pod dyrekcją Pani Basi Janczy. Tutaj

Pobyt w Rzymie rozpoczął się 28 grudnia rano,  przejściem z krzyżem i modlitwą Drogą Pielgrzymią od Zamku Anioła przez Święte Drzwi w Bazylice Świętego Piotra, rozważając tajemnice Bożego Miłosierdzia a także modlitwą przy grobie Jana Pawła II. O godzinie 18.00, w Auli Pawła VI nastąpiła inauguracja Kongresu.

29 grudnia, spotkaliśmy się z innymi chórami polskimi (z Poznania i Jasnej Góry) na Mszy Świętej w kościele św. Stanisława Biskupa. Homilię na niej wygłosił Asystent Kościelny PFPC Ks. Wiesław Hudek. Potem zwiedzaliśmy starożytny Rzym oraz Muzeum Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską. O 20.30 w Bazylice XII Apostołów wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu chórów z Francji, Austrii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

30 grudnia, o godz. 11.00, w Bazylice Serca Chrystusa Króla uczestniczyliśmy w modlitwie  o pokój, której głównym celebransem był ks. Wiesław Hudek, obecny był też ks. Stanisław Mieszczak. Każdy z uczestników otrzymał zdjęcie z informacją o osobie, którą należy polecać Bogu z powodu prześladowania chrześcijan. Wraz z nami modliło się 10 chórów z USA, Francji, Niemiec, Portugalii.

W tym dniu nawiedziliśmy też dwie bazyliki większe: Świętego Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej – Opiekunki Rzymu. W tej ostatniej bazylice trwały przygotowania do otwarcia Świętych Drzwi. Zwiedziliśmy też Koloseum i inne zabytki Wiecznego Miasta.

31 grudnia rano odbyła się w auli Pawła VI  próba śpiewów na zakończenie Kongresu, a po niej przybył na audiencję papież Franciszek. Relacja z tygodnika Niedziela: Tutaj

Po audiencji nawiedziliśmy czwartą  Bazylikę Większą Świętego Pawła za Murami. Po południu zaś w domowej kaplicy Sióstr Antoninek, ks. Stanisław Wojcieszak – nasz Kapelan na czas wyjazdu – sprawował  Mszę Świętą na zakończenie Roku Pańskiego 2015.

W ostatnim dniu Kongresu, 1 stycznia, w Bazylice Świętego Piotra odbyła się  Msza Święta z modlitwami o pokój na świecie.  Po zakończeniu Mszy Papieskiej  była jeszcze modlitwa Anioł Pański, spojrzenie na Bazylikę, choinkę i szopkę ustawioną na placu przed nią i wyjazd do Loreto.

Jak w poprzednie dni, tak i tu chórzyści nie zapomnieli w modlitwie o swoich domownikach, rodzicach i rodzeństwie, wychowawcach i dobrodziejach. Miejscem noclegu w Loreto był klasztor Sióstr Nazaretanek, wpisanych na trwałe w życie religijne tego miejsca. W ciemności wieczoru, z latarkami, przewędrowaliśmy na polski cmentarz wojenny, na którym spoczywa 1080 Polaków, którzy na ziemi włoskiej walczyli o wolność. Wśród nich jest Szumański Adam, urodzony w 1902 w Limanowej (sektor XIV-B-10) i Pattocy Zygmunt, urodzony w 1916 r. w Słopnicach (sektor VI-B-1). Tu zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy hymn narodowy oraz „Boże coś Polskę”.Wczesnym rankiem następnego dnia rozpoczęła się droga powrotna. Szczęśliwi oraz bogaci w przeżycia, przybyliśmy do Limanowej 3 stycznia około godziny 2.00 w nocy.

Do zrealizowania wyjazdu przyczyniło się wielu Dobrodziejów i Sponsorów za co uczestnicy wyjazdu z serca dziękują!

Projekt zrealizowano również przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.