Uroczystość otwarcia strony poświęconej nieżyjącemu Prezesowi IPN

11.12.2012 roku w Katowicach miała miejsce uroczystość oficjalnego otwarcia strony internetowej poświęconej nieżyjącemu Prezesowi IPN.

O 10:30 w Kościele przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, zwanym Mariackim, wystąpił Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Obecni byli Zuzanna Kurtyka i dyrektor oddziału katowickiego IPN Andrzej Drogoń. Szczególną uwagę zwracali licznie przybyli kombatanci. Chór zaprezentował koncert pieśni patriotycznych na okoliczność upamiętnienia Janusza Kurtyki i wszystkich którzy zginęli nad Smoleńskiem, ale też z okazji bliskiej rocznicy – pomordowanych przez komunistów ofiar stanu wojennego. Zapewnił również oprawę mszy św. Homilia nawiązywała do słów Prezesa IPN aby zachowywać się jak ludzie wolni.

Wśród obecnych licznie katowiczan szczególnie wyróżniały się poczty sztandarowe licznych organizacji związkowych i kombatanckich.

Po mszy odbył się przemarsz do kina Światowid, gdzie z lekkim opóźnieniem rozpoczęła się uroczystość zorganizowana przez Zuzannę Kurtykę i katowicki oddział IPN.

Jako pierwszy głos zabrał prezes katowickiego oddziału IPN który przywitał uczestników, w szczególności rodzinę. Następnie odczytano list prezesa IPN Mariusza Kamińskiego. Wyświetlono także krótki film Aliny Czerniakowskiej o Prezesie Januszu Kurtyce. Pomiędzy poszczególnymi odczytami i prelekcjami  swoje znakomite piosenki śpiewał Andrzej Kołakowski. W wystąpieniach opowiadano o dzieciństwie, latach szkolnych, okresie mediewistycznym i w końcu o czasach pracy Janusza Kurtyki w IPN. Wspomniano także okres pracy w Przemyślu na miejscowej uczelni, oraz okres redagowania Zeszytów Historycznych WIN.Duże wrażenie zrobiły anegdoty i zabawne historie z życia nieobecnego bohatera. Całość wystąpień podsumowała Marta Orwat działaczka stowarzyszenia Studenci dla RP, która z powodzeniem broniła tezy, że Janusz Kurtyka był Żołnierzem Wyklętym III RP. Po jej wystąpieniu nastąpiło oficjalne otwarcie strony przez twórcę Łukasza Korczyka. Po obejrzeniu filmu „Ostatni Wykład” podziękowania złożyli Zuzanna i Paweł Kurtyka.